Mi a mediáció?
A mediáció egy egyedülálló módszer, amelyben a konfliktus a fenyegető rosszból nyitott lehetőséggé válik.
A szó -mediare- eredeti jelentése: középen állni, egyeztetni, közbenjárni, közvetíteni, békéltetni.
Egy folyamat, amelynek során a független és pártatlan mediátor igyekszik feltárni és megérteni a felek pozícióját, motivációit, érzelmi szükségleteit, és egy olyan úton viszi végig a vitában álló feleket, amelynek végén nincs vesztes, csak nyertes.
A mediátor mindezt úgy teszi, hogy közben
- nem dönt,
- nem ad tanácsot,
- nem ítélkezik, hanem támogatja a feleket saját útjukon, a nekik legmegfelelőbb döntés meghozatalában.
A mediáció az egyik legcsodálatosabb eszköz emberi konfliktusok kezelésére, a legegyszerűbb megoldás is egyben.
A vitában álló felek képesek lesznek képviselni a saját érdekeiket, és azokat ütköztetni is tudják, oly módon, hogy közben tiszteletben tartják és figyelembe veszik azt, amit a másik mond és érez.
A mediáció olyan eljárás, amely alkalmas a vitás feleket hatékonyan segíteni a közöttük felmerült problémák megoldásában, ennek eredményeként a felek közötti kapcsolatok rendezésében, gyakran a felek közötti együttműködés helyreállításában, megújításában.
A mediátor:
Olyan személy, aki a folyamatban a felek közös felkérésére vesz részt. Független, pártatlan személy, aki úgy irányítja az egyeztetés folyamatát, hogy a felek képesek legyenek a problémák megértésre, együttes megoldására.”
A mediátor nem bíró.
Fontos, hogy a mediátor nem bíró, nem dönti el, hogy kinek van igaza. A mediációnak az a célja, hogy megoldást találjunk a felmerült problémákra. Olyan megoldást, ami mindenki számára elfogadható, tehát mindenki nyertesnek érezhesse magát.
A mediátor nem ügyvéd.
Az ügyvédek ügyfelük érdekét képviselik, számára igyekeznek elérni a maximumot, függetlenül attól, hogy ez a másik fél számára mennyire jó vagy rossz.
A mediáció során a vitában álló felek maguk hozzák meg a döntést, tesznek vállalásokat, megegyeznek és ezeket általában be is szokták tartani.
Mediáció alkalmazási területei
A mediációt szinte bármilyen vitás ügyben lehet alkalmazni, témától függetlenül. Sokak számára újdonságnak tűnhet a mediáció, de valójában egy nagyon is régi módszerről van szó. A diplomáciai közvetítés is a mediáció egy formája, munkajogi és szakszervezeti vitákban is gyakran alkalmazzák.
Sok országban kötelező a mediáció a pereskedés előtt.
Területei:
- Gazdasági mediáció
- Munkaügyi mediáció – munkáltató és munkavállaló között
- Iskolai mediáció
- Egészségügyi mediáció
- Büntetőjogi mediáció
- Környezetvédelmi mediáció
- Kamasz-szülő mediáció
- Válási mediáció – vagyonmegosztás, gyermekelhelyezés körüli vitás ügyekben való megállapodás elősegítésére.
A mediációs eljárás lépései (röviden):
- Miután a felek közösen kiválasztották a számukra szimpatikus mediátort, felveszik vele a kapcsolatot.
- A mediátor minkét féllel külön-külön találkozik egy előkészítő megbeszélés keretében, melynek időtartam kb. 1-1,5 óra. (ez opcionális, ne minden mediátor él ezzel a lehetőséggel)
- A mediációs eljárás költségeit a felek egyenlő arányban viselik (eltérő megállapodás hiányában).
- A felek megérkeznek a mediáció helyszínére, ami egy semleges helyszín. A mediátor itt várja őket. Az első ülés esetén arra kell készülni, hogy legfeljebb 3 órára szabaddá tegyék magukat a felek. Elsőre lehet, hogy soknak tűnik ez az idő, de a tapasztalat azt mutatja, hogy bizony szükség van erre.
- A mediációs eljárás elején a mediátor ismerteti a szükséges információkat, a folyamatot érintő magatartási szabályokat.
- A mediációs eljárás első szakaszában mindkét félnek lehetősége van arra, hogy elmondja, hogyan élte/éli meg ezt a konfliktus helyzetet. Ezalatt az idő alatt a másik fél nem szólhat közbe. Mindkét fél számára azonos idő áll a rendelkezésre.
- Miután mindkét fél ismertette a saját nézőpontját, a mediátor összegzi a hallottakat és összegyűjti, hogy milyen témákról kell beszélni, mikről kell közösen megállapodniuk.
- A felek a mediátor segítségével egyenként átbeszélik az egyes témákat, a mediátor végig vezeti a kommunikációt, közvetít a felek között.
- A folyamat a megállapodás elkészítésével és aláírásával jön létre.
Mediáció előnyei:
- a mediáció során született megállapodások 85-90 %-át a felek maguktól betartják
- gyors, hatékony
- a vitában álló felek maguk döntenek
- olcsóbb, mint bíróságra menni és pereskedni
- erősíti a vitában álló felek közötti bizalmat és együttműködést
- korrekt kapcsolat marad a felek között
- diszkrét – nem kell a kellemetlen ügyeket idegenek előtt megbeszélni, mint például egy bírósági tárgyalás esetén, csak a mediátor van jelen a mediációs ülésen, akit titoktartás kötelez.
- nincs vesztenivaló – ha nem tudnak megegyezni, választhatnak más megoldást.